Dlaczego możemy chodzić po ziemi, a niektóre cząsteczki drgają? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć na lekcjach fizykiFizyka, jedna z nauk należących do grupy przedmiotów ścisłych. Jedni ją uwielbiają, inni nienawidzą. Niezależnie od upodobań to nie tylko wzór zapisany w książce, ale wiele zjawisk, które nas otaczają. Uczniowie szkoły średniej poznają jej zasady, realizując naukę w zakresie podstawowym lub rozszerzonym. Dla uczniów klasy drugiej przygotowany został podręcznik, Fizyka 2 stanowiący kontynuację znanej i lubianej serii, która towarzyszyła uczniom w klasie pierwszej.

Dlaczego cząsteczka drga oraz co to jest termodynamika? Fizyka w zakresie podstawowym

Na uczniów realizujących przedmiot w zakresie podstawowym, w podręczniku czekają trzy rozdziały. W pierwszym z nich uczniowie szkoły średniej dowiedzą się, czym są drgania i jakie mają znaczenie w otaczającym świecie, następnie rozszerzą swoją wiedzę o fale i zjawiska optyczne, by podsumować naukę wiedzą z zakresu termodynamiki.

Ruch, grawitacja, astronomia i elektrostatyka, bo rozszerzona fizyka może być ciekawa

Podręcznik, czekający na uczniów klasy drugiej, którzy zdecydowali się na naukę w zakresie rozszerzonym, jest nieco bardziej rozbudowany. Składa się z pięciu rozdziałów, realizując, które uczniowie dowiedzą się, czym różni się ruch postępowy od obrotowego w przypadku bryły sztywnej, jak obliczyć pole grawitacyjne. Po realizacji trzeciego działu będą umieć wymienić i scharakteryzować elementy astronomii. W rozdziale czwartym będą liczyć pole elektrostatyczne, a swoją naukę podsumują, poznając zjawiska termodynamiczne i ruch drgający.

Przejrzyste treści, w znanej i lubianej formule

Formuła podręcznika Fizyka 2 jest już znana dla uczniów szkoły średniej. Podobnie jak w poprzednim roku na uczniów czeka publikacja podzielona na działy tematyczne. Na początku każdego z nich znajduje się krótkie wprowadzenie do tematu, a na końcu podsumowanie z najważniejszymi informacjami. Podręcznik jest bogato ilustrowany, dzięki czemu zachęca do nauki. Treści są wzbogacone w infografiki, a doświadczenia i zadania posiadają szczegółową instrukcję, by ich wykonanie uczeń mógł przeanalizować nawet samodzielnie.